21 listopad 2020

Ślady demencji w siatkówce

fot. PAP
Zmiany obserwowane w siatkówce oka mogą odzwierciedlać zmiany zachodzące w mózgu nawet na wczesnym etapie rozwoju demencji – wykazały nowe amerykańskie badania.
REKLAMA

„Zmiany w siatkówce mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet kilka dekad przed wystąpieniem właściwych objawów choroby Alzheimera. Ich identyfikacja może pomóc wykrywać chorobę i wdrażać odpowiednie metody leczenia wcześniej” - mówi autorka badań, dr Maya Koronyo-Hamaoui z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles (USA).

Naukowcy z tego centrum w Kalifornii przeprowadzili badania kliniczne wśród osób po 40. roku życia, u których wykryto objawy zaburzeń poznawczych. Dzięki wykorzystaniu nieinwazyjnej metody obrazowania siatkówki udało im się zidentyfikować obszary nagromadzenia amyloidu beta, białka odgrywającego kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Poziom tego białka pozwalał przewidzieć etap rozwoju zaburzeń poznawczych.

Zależność pomiędzy zmianami w obrębie siatkówki a zmianami zachodzącymi w mózgu analizowano dalej na modelu zwierzęcym. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy ustalili, że podwyższony poziom amyloidu beta w siatkówce korelował z poziomem tego białka w mózgu nawet w najpóźniejszych stadiach choroby Alzheimera.

„Informacje te stanowią punkt wyjścia dla dalszych badań, które mogą pomóc opracować nowe metody wykrywania i leczenia choroby Alzheimera” – komentują autorzy.

Wnioski z badań opublikowano w piśmie „Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring” (DOI: 10.1002/dad2.12109). (PAP)

koc/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mławie