13 wrzesień 2021

W Zakopanem zainaugurowano mobilny projekt Turystyczna Szkoła

fot. PAP
W Zespole Szkół Hotelarsko–Turystycznych w Zakopanem w poniedziałek zainaugurowano ogólnopolski projekt Turystyczna Szkoła. Jak przekonywał wiceminister rozwoju i technologii Andrzej Gut-Mostowy, projekt ma zachęcić do podróżowania po Polsce.
REKLAMA

Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła to multimedialna i interaktywna prezentacja polskich atrakcji turystycznych. Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży i nauczycieli, a pośrednio także do rodziców. Centrum będzie co kilka dni przewożone w inne miejsce (o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna) tak, aby mogli z niego skorzystać uczniowie z całej Polski.

"W Polsce mamy wiele atrakcji turystycznych na wysokim poziomie. Często znajdują się one bardzo blisko naszego miejsca zamieszkania, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Projekt Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła jest kolejnym projektem, który podobnie jak Polski Bon Turystyczny ma na celu wspieranie i promowanie krajowej turystyki" – mówił Gut-Mostowy.

Multimedialne atrakcje Mobilnego Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła są dopasowane do dwóch grup wiekowych: dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII. Przestrzeń jest podzielona na kilka stref, a na wejściu gości wita humanoidalny robot. Dzieci i młodzież mogą tu skorzystać m.in. ze stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami czy wirtualnych gogli. Jedna ze stref została przygotowana przez ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; młodzi turyści mogą w niej zapoznać się z zasadami zachowania w górach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.

"Chcemy docierać z opowieścią o polskich walorach turystycznych do szkół w całym kraju, a przy tym edukować dzieci i młodzież. Liczymy na to, że dzieci zachęcone tym, co zobaczą, wrócą do domu i zachęcą rodziców do podróżowania" – powiedział Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. "Jestem przekonany, że w ten sposób zaszczepimy bakcyla podróżowania w młodym pokoleniu" - dodał.

"Turystyczna Szkoła" jest działaniem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

W kolejnym etapie projektu ma zostać uruchomiona strona internetowa zawierająca kompendium wiedzy i materiały dydaktyczne dotyczące turystyki oraz bezpieczeństwa w czasie podróży. Dostępna będzie także baza scenariuszy wycieczek szkolnych jedno i kilkudniowych.(PAP)

autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mławie