10 wrzesień 2021

Nie wszędzie jest stan wyjątkowy

fot. PAP
Mamy sygnały o odwoływaniu rezerwacji turystycznych ze względu na stan wyjątkowy, ale pamiętajmy, że nie cały region jest nim objęty - mówi PAP szefowa Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej Marta Grzelak i zachęca - tutaj naprawdę jest co robić.
REKLAMA

Prezes Stowarzyszenia LOT Region Puszczy Białowieskiej w rozmowie z PAP zwróciła uwagę na to, że choć stan wyjątkowy obowiązuje w około trzykilometrowym pasie od granicy, to - ze względu na objęcie nim Białowieży, która jest głównym celem turystycznych wycieczek - turyści zaczęli odwoływać rezerwacje.

"Zaobserwowaliśmy niepokojący trend do odwoływania wszystkich rezerwacji turystycznych, nawet w miejscowościach nieobjętych stanem wyjątkowym" - zaznaczyła Marta Grzelak.

Dodała, że dzieje się tak, nawet w okresie dużego wydarzenia sportowego w regionie, jakim jest odbywający się w najbliższy weekend w Hajnówce Finał Pucharu Polski Nordic Walking.

"Do tej pory w tym okresie brakowałoby wolnych miejsc noclegowych, teraz zgłaszane są nam wolne miejsca, wolne pokoje. To niepokojące, bo w poprzednim roku wrzesień był bardzo dobrym miesiącem" - dodała.

Dlatego Lokalna Organizacja Turystyczna Region Puszczy Białowieskiej zachęca do przyjazdu turystów. "Proszę się nie obawiać sytuacji związanej z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Jest wiele miejsc wartych zobaczenia, które nie są nim objęte. Tutaj naprawdę jest co robić" - podkreśliła Grzelak.

Szefowa LOT zaznaczyła, że centrum regionu jest Hajnówka, gdzie można odwiedzić m.in. prawosławną cerkiew parafialną Sobór Świętej Trójcy. Natomiast w przyszłym tygodniu zachęciła do odwiedzenia Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Dla osób ceniących sobie turystykę kulturową poleciła z kolei Krainę Otwartych Okiennic, czyli szlak wiodący przez trzy wsie: Trześciankę, Soce i Puchły, gdzie można zobaczyć unikalną architekturę drewnianą i cerkwie prawosławne. Szlak jest w dolinie Narwi w okolicach Hajnówki.

Grzelak dodała, że w dalszym ciągu można wybrać się na wycieczki piesze i rowerowe po Puszczy Białowieskiej, bo strefa objęta stanem wyjątkowy nie zajmuje całej puszczy.

"Można jeździć rowerem po szlakach turystycznych, które są dostępne w okolicach Hajnówki, Narewki, wypoczywać nad zbiornikiem wodnym Siemianówka, gdzie są również wieże widokowe, obserwować ptaki; można też - dla miłośników grzybobrania - wybrać się do lasu" - wymieniła.

Dodała również, że atrakcyjną formą aktywnego wypoczynku są wycieczki z kijami nordick walking. "Mamy sieć szlaków do tego rodzaju aktywności. One w zasadzie w całości - jeżeli chodzi o gminę Hajnówka - są położone na terenie dostępnym" - powiedziała. "Zależy nam, aby turyści nie odwoływali rezerwacji, żeby przyjeżdżali, a Białowieżę można zostawić sobie na następny raz" - dodała.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

W powiecie hajnowskim strefą stanu wyjątkowego objęte zostało 26 miejscowości - w gminach: Czeremcha, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Białowieża i Narewka.

Według rozporządzenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym - poza nielicznymi wyjątkami - obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mławie