Mazowieckie/ W pokazowej zagrodzie, która powstaje w Mławie, w październiku zamieszkają żubry
"Zagroda jest w trakcie realizacji. Prace idą pełną parą. Zakładamy, że zgodnie z harmonogramem projektu budowa powinna zakończyć się we wrześniu. Żubrza rodzina zostałyby sprowadzona do zagrody w październiku" - powiedział w środę PAP nadleśniczy Jaromir Skrzypecki z Nadleśnictwa Dwukoły, na terenie którego powstaje obiekt.
Zagroda, która budowana jest w Krajewie na obrzeżach Mławy, to inwestycja za ponad 5,3 mln zł, finansowana z funduszy Lasów Państwowych - 70 proc., przy wsparciu środków Unii Europejskiej - 30 proc. Umowę na budowę zawarto w lipcu 2022 r. Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Jego partnerami są Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Białowieski Park Narodowy i 25 jednostek podległych Lasom Państwowym.
"Ochrona żubrów w Polsce prowadzona jest z powodzeniem. Stada się powiększają. Istnieje jednak potrzeba ich rozproszenia w różne rejony kraju, także dlatego, aby zapewnić im bezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, których ryzyko wzrasta w zagęszczonych populacjach, występujących na jednym terenie. Stąd realizacja projektu Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie" - wyjaśnił Skrzypecki.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły podkreślił jednocześnie, że celem zagrody, która powstaje na obrzeżach Mławy na obszarze obejmującym prawie 10 ha, będzie wzmacnianie rezerwy genowej rodzimej populacji żubrów, przy czym obiekt, wyposażony m.in. w platformę widokową, pełnił będzie również funkcje edukacyjne i turystyczne.
"Ta zagroda ma wypełnić +białą plamę+ na mapie występowania żubrów w Polsce. Przychówek z zagrody zasilać będzie istniejące stada wolnościowe czy kolejne nowo tworzone stada. A dodatkowo możliwość odwiedzenia zagrody, zobaczenia tych pięknych, majestatycznych zwierząt, będzie miała również walor poznawczy, dydaktyczny. Mamy nadzieje, że obiekt, dzięki swemu położeniu, stanie się też atrakcją turystyczną" - powiedział Skrzypecki.
Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 2,4 tys. żubrów, czyli jedna czwarta światowej populacji tego gatunku. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, największa liczba żubrów na terenie naszego kraju występuje w Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta te, jak podaje resort, bytują również w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszcza Boreckiej, a także w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego, Człopy oraz Trzcianki.
Nadleśnictwo Dwukoły, na terenie którego powstaje Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie, peryferyjnej części Mławy, podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i obejmuje ponad 1,7 tys. km kw. powierzchni w części woj. warmińsko-mazurskiego i woj. mazowieckiego.(PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ mark/
