reklama
kategoria: Społeczne
9 maj 2024

Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym

zdjęcie: Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym / fot. PAP
fot. PAP
Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę "dzień po" - przekazał w komunikacie NFZ.
REKLAMA

NFZ w czwartkowym komunikacie odniósł się do informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. "Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną przez farmaceutę" - podkreślono.

W komunikacie wyjaśniono, że każda umowa z NFZ, zgodnie z przepisami prawa, musi być zawarta na określoną kwotę - w tym przypadku jest dokładnie tak samo.

"Oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki +dzień po+. W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane" - czytamy.

NFZ przypomniał, że cały czas trwa otwarty nabór aptek do pilotażu. Aby ułatwić przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie.

Przypomniano również o organizowanym przez NFZ i resort zdrowia webinarium dla farmaceutów, w którym szczegółowo zostaną wyjaśnione kwestie związane z naborem i podpisywaniem umów.

O rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceutycznych pisał m.in. "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" opisał przypadek farmaceuty, który podpisując z NFZ umowę na udział w programie pilotażowym dotyczącym sprzedaży pigułek antykoncepcji awaryjnej został poproszony, w dokumentach zmniejszyć deklarowaną liczbę wywiadów, które przeprowadzi z pacjentkami przychodzącymi po pigułkę "dzień po". "Zadeklarowałem miesięcznie 15 wywiadów, na podstawie których będę mógł wypisać receptę farmaceutyczną na tabletkę +dzień po+, ale urzędnik zalecił mi wpisać 8, bo tyle tabletek sprzedałem w ubiegłym roku" – powiedział cytowany przez "DGP" aptekarz.

Podobne wytyczne otrzymali farmaceuci przystępujący do pilotażu tabletki "dzień po" z innych województw.

"Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kwotę limitującą liczbę wywiadów farmaceuty dopisano do rozporządzenia regulującego wydawanie tabletek +dzień po+ w ostatniej chwili, po interwencji departamentu budżetu i finansów MZ. Wcześniej projekt nie przewidywał ograniczeń" - poinformował dziennik. NFZ zapewnił "DGP", że usługa wywiadu farmaceuty, określonego w pilotażu tabletki "dzień po" nie jest limitowana.

Program pilotażowy, obowiązujący od 1 maja na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, przewiduje możliwość sprzedawania antykoncepcji awaryjnej na receptę farmaceutyczną wystawianą w aptece, po przeprowadzeniu z klientem wywiadu.

Na podstawie rozporządzenia apteki mogą teraz podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. W praktyce pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę farmaceutyczną dopiero, gdy apteki przejdą formalności związane z włączeniem do programu. Sam pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Listy aptek, w których będą dostępne pigułki, publikować mają oddziały NFZ.

Wywiad będzie przeprowadzał zatrudniony w aptece farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu i tytuł zawodowy magistra farmacji. Wskazano również na co najmniej roczną praktykę w zawodzie farmaceuty.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mława
6.3°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:24
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mławie

kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Mława, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-11 18:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Mława, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-03 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Mława, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-07 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Mława, ul....
wstęp biletowany