Zatrzymani nietrzeźwi kierujący tłumaczyli się podobnie – sądzili, że są już trzeźwi
Do wszystkich zatrzymań nietrzeźwych kierujących doszło w niedzielę.
Godz. 8.15 – patrol ruchu drogowego, na terenie gminy Wieczfnia Kościelna, zatrzymał do kontroli kierującego volkswagenem. 36- letni mieszkaniec pow. nidzickiego miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że w sobotę wieczorem wypił litr wódki. Mężczyzna stracił prawo jazdy a jego samochód został odholowany na policyjny parking.
Godz. 10.20 – patrol ruchu drogowego zatrzymał na ul. Warszawskiej w Mławie, kierującego audi. 21-letni mieszkaniec pow. mławskiego miał w organizmie ponad promil alkoholu. Tłumaczył policjantom, że w sobotę wieczorem wypił kilka piw. Interweniujący patrol zatrzymał kierującemu prawo jazdy w 3 kategoriach, a jego samochód trafił na policyjny parking.
Godz. 11.15 – interweniujący patrol prewencji zauważył w centrum Mławy kierującego mitsubishi, który popełniał wykroczenia drogowe. Kierowca został natychmiast zatrzymany do kontroli. Jak się okazało, 36-letni mławianin miał w organizmie ponad 0,90 promila alkoholu. Kierowca stracił prawo jazdy.
Godz. 13.07 – patrol ruchu drogowego, na Al. Piłsudskiego w Mławie, zatrzymał do kontroli kierującą fiatem. Jak się okazało, 42-letnia mieszkanka pow. mławskiego miała w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Jak oświadczyła w rozmowie z policjantami, w sobotę do późnego wieczora piła wódkę. Kierująca straciła prawo jazdy a jej samochód został odholowany na policyjny parking.
Wobec wszystkich zatrzymanych prowadzone są postępowania. Zgodnie z Kodeksem karnym, art. 178 § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Policja ostrzega – tłumaczenie „bo sądziłem, że jestem trzeźwy”, nie zwalnia z odpowiedzialności. Zanim następnego dnia po imprezie wsiądziemy za kierownicę, należy się upewnić, czy nasz stan na to pozwala – i to ponad wszelką wątpliwość. Aby zweryfikować stan rzeźwości można skorzystać z jednorazowych testów dostępnych w aptekach. Jeśli kierujesz pojazdem, będąc w stanie nietrzeźwości nie tylko popełniasz przestępstwo ale powodujesz realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze – dla siebie i innych osób.
asp.szt. Anna Pawłowska