Mazowieckie/ Kierował samochodem wbrew sądowemu zakazowi - auto użyczył mu znajomy z takim samym zakazem
Jak poinformowała w środę rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. szt. Anna Pawłowska, do zatrzymania bmw, które podczas patrolowania ulic miasta funkcjonariusze rozpoznali z poprzednich interwencji, doszło dzień wcześniej wieczorem.
"Policjanci patrolujący rejon w Alei Marszałkowskiej w Mławie zauważyli bmw, którym kilka dni wcześniej kierował 26-letni mężczyzna, mający sądowy zakaz kierowania pojazdami. Patrol zatrzymał kierującego do kontroli. Tym razem za kierownicą bmw siedział 22-letni znajomy właściciela auta, a 26-latek był pasażerem" - wyjaśniła asp. szt. Pawłowska.
Jak podkreśliła, w trakcie sprawdzania danych kierującego bmw okazało się, że również on ma zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. "Za lekceważenie sądowego zakazu 22-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności" - dodała rzeczniczka mławskiej policji.
Przypomniała, że w minioną niedzielę, także wieczorem, patrolujący Mławę policjanci zauważyli 26-latka kierującego bmw, który dwa tygodnie wcześniej, na terenie gminy Szydłowo, prowadził auto wbrew sądowemu zakazowi. Funkcjonariusze zatrzymali wtedy kierowcę bmw do kontroli, a po potwierdzeniu jego danych, auto którym kierował zostało odholowane na parking strzeżony. Wkrótce potem mężczyzna odebrał stamtąd swój samochód, a następnie użyczył go 22-letniemu znajomemu.
Wobec 26-latka toczy się postępowanie, dotyczące niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i także jemu grozi kara do 5 lat więzienia.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym orzekanym przez sąd wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń drogowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - stosowany jest on najczęściej w przypadku osób, które spowodowały wypadek drogowy, katastrofę, naraziły na bezpośrednie niebezpieczeństwo inne osoby, czy też prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Niestosowanie się do orzeczonych środków karnych, o czym mówi art. 244 Kodeksu karnego, jest przestępstwem zagrożonym pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5. (PAP)
autor: Michał Budkiewicz
mb/ ok/