Mazowsze pod mikroskopem: odkryj Mławę
By Czonek - Own work [CC BY 2.5 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/)], via Wikimedia Commons
Odkryj uroki rzeki Seracz, która przepływa przez to miasto. Mława to nie tylko miejsce historycznych dziedzictw, ale także spotkanie dwóch różnorodnych mezoregionów - Wzniesienia Mławskiego i Równiny Raciąskiej.
REKLAMA
Tego szukamy w Mławie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Mława praca, Mława pogoda, Mława, nasza Mława, radio 7 Mława, z ostatniej chwili Mława, mławianka Mława.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Mławie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Parafrazując, nie rozwijaj skrótu "r." do "rok": Pierwsze informacje o Mławie pochodzą z XIV w. W 1429 r. osada zdobyła prawa miejskie według prawa chełmińskiego od książąt mazowieckich Siemowita, Kazimierza i Władysława. W XVI w. stała się stolicą powiatu i starostwa niegrodowego. Dogodne położenie na szlaku handlowym z Rusi do Prus oraz liczne przywileje sprzyjały rozwojowi (1543, 1565, 1576, 1602, 1667, 1724, 1745, 1779). Handel bydłem z Rusi okazał się najbardziej dochodowym zajęciem dla mieszkańców Mławy w tym okresie. Miasto stawało się jednym z większych w regionie, a jego komora celna generowała jedne z najwyższych dochodów na Mazowszu.
W 1564 r. Mława miała 429 domów i 22 niezabudowane działki. Wśród mieszkańców było wielu rzemieślników; oprócz szewców było ich 225, w tym aż 140 piwowarów. Poza nimi funkcjonowali również garncarze, kowale, krawcy, piekarze, stolarze i rzeźnicy.
Od XVII w. miasto stopniowo zaczęło tracić na znaczeniu. W 1616 r. liczba domów spadła do 320, a liczba nieużywanych działek wzrosła do 85, przy jednoczesnym spadku liczby rzemieślników do 284. Dodatkowo Mława doświadczyła znacznych zniszczeń podczas najazdu szwedzkiego w latach 1655–1660. W 1664 r. pozostało jedynie 45 domów i 20 rzemieślników. Z 40 miejsc miejskich tylko 17 było uprawianych. Kolejnym ciosem była pożoga w 1692 r., w wyniku której spłonęły ratusz i kościół parafialny. W 1765 r. miasto liczyło zaledwie 85 domów, zamieszkanych przez zubożałych rzemieślników. Kolejny pożar w 1783 r. zniszczył stopniowo odbudowującą się miejscowość, a praktycznie wszystkie domy uległy spaleniu.
Po rozbiorach Mława znalazła się w obszarze Królestwa Pruskiego (1795–1807), później weszła w skład Księstwa Warszawskiego (1807–1815), a po 1815 r. aż do odzyskania niepodległości przez Polskę, pozostawała w granicach Rosji (Królestwo Polskie). Od 1815 do 1918 r. stanowiła miasto przygraniczne, gdzie w odległości 7 km przebiegała granica między Rosją a Prusami.
Rola miasta znacząco wzrosła po ukończeniu w 1877 r. Kolei Nadwiślańskiej, trasy prowadzącej z Mławy przez Warszawę, Lublin, aż do Kowla. W odległości 3 km od Mławy, w Wólce, Rosjanie wybudowali stację kolejową przygraniczną. Na tej stacji dokonywano przeładunku towarów przewożonych wagonami szerokotorowymi. Wraz z rozwojem transportu, rozwijał się także przemysł. W drugiej połowie XIX w. powstały liczne zakłady, takie jak fabryka narzędzi rolniczych, fabryka octu, 3 cegielnie, garbarnie, mydlarnie, browary, młyny, oraz 5 olejarni i 3 fabryki mydła. Miasto dynamicznie się rozwijało, a już w 1867 r. stało się siedzibą powiatu, należącego do guberni płockiej.
W okresie I wojny światowej powstała Mławska Kolej Dojazdowa, zapewniająca kolejową łączność (wąskotorową) z Przasnyszem. W okresie międzywojennym, chociaż na mniejszą skalę, Mława nadal pełniła rolę lokalnego centrum gospodarczego i komunikacyjnego, będąc również stolicą powiatu województwa warszawskiego.
W dniach 1–4 września 1939 r. pod Mławą miała miejsce jedna z największych bitew kampanii wrześniowej. W czasie okupacji zarówno polska, jak i żydowska ludność miasta doświadczyła masowej eksterminacji i wysiedleń. Podczas walk w styczniu 1945 r. Mława została zniszczona w ponad 60%.
Obecnie Mława stanowi lokalne centrum przemysłu (spożywczego, obuwniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, odzieżowego), edukacji i komunikacji. W mieście funkcjonuje Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, a w odległości 6 km na północ od Mławy, we wsi Uniszki Zawadzkie, znajduje się Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 roku. Od 1999 r. Mława pełni rolę stolicy powiatu w województwie mazowieckim.
Nie przegap najważniejszych informacji
PRZECZYTAJ JESZCZE