17 listopad 2020

Krakowianie po raz czwarty wybiorą swoją ulubioną księgarnię

fot. PAP
Do 13 grudnia krakowianie mogą oddawać głosy na Księgarnię Roku - typować można w czterech kategoriach: za najlepsze książki, najbardziej kompetentną obsługę, najbliższy sercu klimat i najciekawsze wydarzenia kulturalne organizowane na żywo i w sieci.
REKLAMA

Głosujący wybiorą - spośród 33 działających pod Wawelem niezależnych księgarni i antykwariatów - po cztery księgarnie w każdej kategorii. Otrzymają one Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO za rok 2020 podczas specjalnej, internetowej gali 17 grudnia.

Głosowanie odbywa się wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony http://ksiegarnie.miastoliteratury.pl/, na której można znaleźć listę nominowanych.

W drugiej fali pandemii koronawirusa stacjonarne księgarnie pozostają otwarte, ale mocno odczuwają spadek obrotów. Wszyscy, którzy oddadzą głos w plebiscycie i zrobią książkowe zakupy w nominowanych księgarniach, otrzymają w upominku kolejną książkę oraz grafikę "Przyjaciela"/"Przyjaciółki" księgarń do wykorzystania na profilach w mediach społecznościowych.

Organizatorem akcji "Wybieramy Księgarnię Roku" jest miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Partnerami są: Azymut, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Karakter.

Akcja "Wybieramy księgarnie roku" jest działaniem na rzecz wspierania lokalnego rynku książki. Miasto oferuje księgarzom m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, od 2016 r. wspiera działalności kulturalną w księgarniach, a wiosną 2020 podczas pierwszej fali pandemii uruchomiony został program pomocowo-ochronny "Księgarnie odporne", w ramach którego niezależne księgarnie stacjonarne mogły otrzymać wsparcie finansowe za przygotowanie i produkcję spotów wideo lub tekstów literackich, będących recenzjami książek oraz promocją programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i swojej księgarni.

Pierwszy plebiscyt, w którym wybrano najlepszą Księgarnię Roku, odbył się w Krakowie w 2017 roku. Inspiracją dla tej akcji były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis). (PAP)

wos/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mławie